Program Committee

Program Committee Chairs

  • Carola Doerr
  • Michael Emmerich
  • Heike Trautmann

Preliminary List

  • Agostinho Da Rosa – ISR-IST
  • Andre Deutz – Leiden University
  • Alberto Tonda – INRA – France
  • Ales Zamuda – University of Maribor
  • Alexander Brownlee – University of Stirling
  • Alexander Melkozerov – Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics
  • Algirdas Lančinskas – Vilnius University
  • Andrea Roli – University of Bologna
  • Andrea Schaerf – University of Udine
  • Andreas Fischbach – Cologne University of Applied Sciences
  • Andreia Guerreiro – University of Coimbra
  • Andrew J. Parkes – Computer Science Dept., University of Nottingham
  • Aneta Neumann – The University of Adelaide,
  • Anna Kononova – Leiden University
  • Anton Eremeev – Omsk Branch of Sobolev Institute of Mathmatics SB RAS
  • Antonio J. Nebro – University of Málaga
  • Arina Buzdalova – ITMO University
  • Arnaud Liefooghe- Univ. Lille
  • Ben Paechter – Edinburgh Napier University
  • Benjamin Doerr – Ecole Polytechnique
  • Bilel Derbel – CRIStAL (Univ. Lille)
  • Bogdan Filipic – Jozef Stefan Institute
  • Boris Naujoks – Cologne University of Applied Sciences
  • Bryant Julstrom – St. Cloud State University
  • Carlos Coello Coello – CINVESTAV-IPN
  • Carlos Henggeler Antunes – University of Coimbra
  • Carlos M. Fonseca – University of Coimbra
  • Carlos Martin-Vide – Rovira i Virgili University
  • Carsten Witt  – Technical University of Denmark
  • Catalin Stoean – University of Craiova
  • Chao Qian – Nanjing University
  • Christian Blum – Spanish National Research Council (CSIC)
  • Christian Igel – University of Copenhagen
  • Christine Solnon – LIRIS CNRS UMR 5205 / INSA Lyon
  • Christine Zarges – Aberystwyth University
  • Daniel Tauritz – Auburn University
  • Daniel Tauritz – Auburn University
  • Daniele Loiacono – Politecnico di Milano
  • David Pelta – University of Granada
  • Dennis  Wilson – ISAE-Supaero
  • Dimo Brockhoff – INRIA
  • Dirk Arnold – Dalhousie University
  • Dirk Sudholt – The University of Sheffield
  • Dirk Thierens – Utrecht University
  • Dogan Aydin – Dumlupinar University Computer Engineering Department
  • Dogan Corus – The University of Sheffield
  • Domagoj Jakobovic – Faculty of Electrical Engineering and Computing
  • Edmondo Minisci – University of Strathclyde
  • Eduardo Rodriguez-Tello – Cinvestav-Tamaulipas
  • Eduardo Segredo – Universidad de La Laguna
  • Elena Marchiori – Radboud University
  • Elizabeth Wanner – CEFET
  • Emma Hart – Edinburgh Napier University
  • Ernesto Costa – University of Coimbra
  • Fernando Lobo – University of Algarve
  • Ferrante Neri – University of Nottingham
  • Francisco Chicano – University of Málaga
  • Frank Neumann – The University of Adelaide
  • Frederic Lardeux – LERIA – University of Angers
  • Frédéric Saubion – LERIA – University of Angers
  • Gabriel Luque – University of Málaga
  • Gara Miranda – University of La Laguna
  • George Karakostas – McMaster University
  • Giancarlo Mauri – University of Milano-Bicocca
  • Giosue’ Lo Bosco – Universita’ di Palermo
  • Gisele Pappa – UFMG
  • Gregor Papa – Jožef Stefan Institute
  • Guenter Rudolph – TU Dortmund University
  • Gusz Eiben – Vrije Universiteit Amsterdam
  • Hans-Georg Beyer – Vorarlberg University of Applied Sciences
  • Hao Wang – Sorbonne Université
  • Heder Bernardino – Universidade Federal de Juiz de Fora
  • Helio Barbosa – Laboratório Nacional de Computação Científica
  • Hernán Aguirre Shinshu – University, Faculty of Engineering
  • Hisao Ishibuchi – Southern University of Science and Technology
  • Jacek Mańdziuk – Warsaw University of Technology
  • Jakob Bossek – The University of Adelaide
  • James McDermott – National University of Ireland, Galway
  • Jaume Bacardit – Newcastle University
  • Jim Smith – University of the West of England
  • Jin-Kao Hao – University of Angers, France
  • Jj Merelo – University of Granada
  • Joerg Laessig – University of Applied Sciences Zittau/Görlitz
  • Johann Dreo – Thales
  • Johannes Lengler – ETH Zurich
  • John Woodward – Queen Mary University of London
  • Jonathan Fieldsend – University of Exeter
  • Jonathan Rowe – University of Birmingham
  • Jonathan Shapiro – University of Manchester
  • Jose A. Lozano – The University of the Basque Country
  • José Carlos Ortiz-Bayliss – Tecnológico de Monterrey
  • José García-Nieto – University of Málaga
  • Juergen Branke – The University of Warwick
  • Julia Handl – The University of Manchester
  • Julian Miller – University of York
  • Jussi Hakanen – University of Jyväskylä
  • Kaisa Miettinen – University of Jyväskylä
  • Kalyanmoy Deb – Michigan State University
  • Katherine Malan – University of South Africa
  • Kenneth De Jong – George Mason University
  • Khaled Rasheed – University of Georgia
  • Koen van der Blom -Leiden Institute of Advanced Computer Science
  • Krzysztof Krawiec – Poznan University of Technology
  • Laetitia Jourdan – Univ. of Lille / CRIStAL / CNRS
  • Larry Bull – University of the West of England
  • Lars Kotthoff – University of Wyoming
  • Leonardo Trujillo – Instituto Tecnológico de Tijuana
  • Leonardo Vanneschi – Universidade NOVA de Lisboa
  • Luis Marti    
  • Luis Paquete – University of Coimbra
  • Man Leung Wong – Lingnan University
  • Manuel Schmitt – Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg
  • Marc Schoenauer – Projet TAO, INRIA Saclay Île-de-France
  • Marc Sevaux – Université de Bretagne Sud
  • Marco A. Montes De Oca – clypd, Inc.
  • Marcus Gallagher – The University of Queensland
  • Mario Giacobini – University of Torino
  • Mario Pavone – University of Catania
  • Marius Lindauer – Leibniz University Hannover
  • Marjan Mernik – University of Maribor
  • Markus Wagner – The University of Adelaide
  • Martin Holena – Institute of Computer Science
  • Martin Pilat – Charles University, Faculty of Mathematics and Physics
  • Martin S.Krejca – Hasso Plattner Institute
  • Martin Zaefferer – TH Köln
  • Mauro Birattari – IRIDIA, Université Libre de Bruxelles
  • Mauro Castelli – Universidade NOVA de Lisboa
  • Maxim Buzdalov – ITMO University
  • Mengjie Zhang – Victoria University of Wellington 
  • Michael O’Neill –  University College Dublin
  • Michele Sebag – Université Paris Sud
  • Miguel Nicolau University College Dublin
  • Miroslav Chlebik – University of Sussex
  • Moshe Sipper – Ben-Gurion University of the Negev
  • Ning Xiong – Mälardalen University
  • Nuno Lourenço – University of Coimbra
  • Ofer Shir – Tel-Hai College
  • Oliver Schuetze – CINVESTAV-IPN
  • Otto von Guericke – University Magdeburg, Germany
  • Pascal Kerschke – University of Muenster
  • Patrick Spettel – Fachhochschule Vorarlberg GmbH
  • Patryk Orzechowski – University of Pennsylvania
  • Pedro Ferreira – Universidade de Lisboa
  • Penousal Machado – University of Coimbra
  • Per Kristian Lehre – University of Birmingham
  • Peter Bosman – Centrum Wiskunde & Informatica (CWI)
  • Peter Fleming – The University of Sheffield
  • Peter Korošec – Jožef Stefan Institute
  • Petr Pošík – Czech Technical University in Prague
  • Phan Trung Hai Nguyen – University of Birmingham
  • Pietro S. Oliveto – University of Sheffield
  • Rafal Drezewski – AGH University of Science and Technology
  • Renato Tinós – USP
  • Ricardo H. C. Takahashi – Universidade Federal de Minas Gerais
  • Richard Allmendinger – The University of Manchester
  • Robert Schaefer – AGH University of Science and Technology
  • Roderich Gross – The University of Sheffield
  • Ryan Conor – University of Limerick
  • Ryan J. Urbanowicz – University of Pennsylvania
  • Sanaz Mostaghim – Institute IWS
  • Sebastian Risi – ITU Copenhagen
  • Sebastian Urban Stich – Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne
  • Sébastien Verel – Université du Littoral Côte d’Opale
  • Shengxiang Yang – De Montfort University
  • Shinichi Shirakawa – Yokohama National University
  • Steffen Finck – Vorarlberg University of Applied Sciences
  • Stjepan Picek – Delft University of Technology
  • Sung-Bae Cho – Yonsei University
  • Talbi El-Ghazali – University of Lille
  • Tapabrata Ray – University of New South Wales, Australian Defence Force Academy
  • Tea Tusar – Jozef Stefan Institute
  • Thomas A. Runkler – Siemens Corporate Technology
  • Thomas Bartz-Beielstein – TH Cologne
  • Thomas Jansen – Aberystwyth University
  • Thomas Stützle – Université Libre de Bruxelles (ULB)
  • Thomas Weise – Nature Inspired Computation and Applications Laboratory (NICAL), University of Science and Technology of China
  • Timo Kötzing – Hasso-Plattner-Institut
  • Tobias Glasmachers – Institut für Neuroinformatik
  • Tome Eftimov – Jožef Stefan Institute
  • Una-May O’Reilly – MIT
  • Vanessa Volz – modl.ai
  • Verena Heidrich-Meisner – Extraterrestrial Physics, CAU Kiel
  • Vittorio Maniezzo – Univ. Bologna
  • Will Browne – Victoria University of Wellington
  • William La Cava – University of Pennsylvania
  • William Langdon – University College London
  • William Rand – North Carolina State University
  • Ying-Ping Chen – National Chiao Tung University
  • Youhei Akimoto – University of Tsukuba